Kolarstwo od lat cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Kto z nas nie oglądał choć raz z całą rodziną relacji z Tour de France czy stał na trasie przejazdu Tour de Pologne. Nasi reprezentanci odnosili sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając medale olimpijskie, mistrzostwa świata oraz etapowe zwycięstwa w prestiżowych wyścigach. Ich osiągnięcia przyczyniły się do popularyzacji tej dyscypliny sportu w naszym kraju. W tym artykule przedstawię sylwetki najbardziej znanych polskich kolarzy, którzy swoimi wynikami zapisali się na kartach historii polskiego kolarstwa. Mam nadzieję że znajdziesz tutaj coś ciekawego dla siebie.
Ryszard Szurkowski – legenda polskiego kolarstwa
Ryszard Szurkowski to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich kolarzy. Dwukrotny wicemistrz olimpijski z Monachium (1972) i Montrealu (1976) oraz czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju (1970, 1971, 1973, 1975) to tylko niektóre z jego licznych osiągnięć. Szurkowski słynął z niesamowitej wytrzymałości i siły, co pozwalało mu dominować na trasach wyścigów. Jego rywalizacja z innymi wielkimi kolarzami tamtych czasów, jak Stanisław Szozda czy Jan Smyrak, przeszła do legendy polskiego sportu. Szurkowski był także dwukrotnym mistrzem świata w drużynowej jeździe na czas (1973, 1975). Po zakończeniu kariery zawodniczej z powodzeniem pracował jako trener, przekazując swoje doświadczenie młodszym pokoleniom kolarzy.
Czesław Lang – mistrz świata i organizator Tour de Pologne
Czesław Lang to kolejny wybitny polski kolarz, który odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Jego największym osiągnięciem jest zdobycie tytułu mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego w 1980 roku. Lang był także dwukrotnym medalistą mistrzostw świata w drużynowej jeździe na czas (srebro w 1977 i brąz w 1979) oraz zwycięzcą Tour de Pologne w 1980 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej Lang zaangażował się w organizację Tour de Pologne, przyczyniając się do znacznego podniesienia rangi tego wyścigu. Dzięki jego staraniom Tour de Pologne stał się jednym z najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich w Europie.
Lech Piasecki – zwycięzca Wyścigu Pokoju i etapów w Giro d’Italia
Lech Piasecki to jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy lat 80. XX wieku. Jego największe sukcesy to zwycięstwo w Wyścigu Pokoju w 1985 roku oraz dwa etapowe zwycięstwa w Giro d’Italia (1986, 1988). Piasecki słynął z doskonałej jazdy w górach, co pozwalało mu odnosić sukcesy w wyścigach etapowych. W 1987 roku wygrał klasyfikację górską Giro d’Italia, co jest jednym z największych osiągnięć polskiego kolarstwa w historii tego wyścigu. Piasecki był także mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego (1985) oraz dwukrotnym mistrzem kraju w jeździe indywidualnej na czas (1986, 1987).
Zenon Jaskuła – trzeci kolarz Touru de France
Zenon Jaskuła to polski kolarz, który odniósł znaczące sukcesy w latach 90. XX wieku. Jego największym osiągnięciem jest trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de France w 1993 roku. Jaskuła wygrał także dwa etapy w tym wyścigu (1991, 1993) oraz jeden etap w Vuelta a España (1990). Polak słynął z dobrej jazdy w górach oraz umiejętności taktycznych, co pozwalało mu osiągać wysokie lokaty w wyścigach etapowych. Jaskuła był także mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego (1989) oraz dwukrotnym mistrzem kraju w jeździe indywidualnej na czas (1989, 1990).
Michał Kwiatkowski – mistrz świata i zwycięzca „klasyków”
Michał Kwiatkowski to obecnie jeden z najbardziej utytułowanych polskich kolarzy. W 2014 roku zdobył tytuł mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego, co jest jednym z największych sukcesów w historii polskiego kolarstwa. Kwiatkowski ma na swoim koncie także zwycięstwa w prestiżowych klasykach, takich jak Amstel Gold Race (2015), Strade Bianche (2014, 2017) czy Mediolan-San Remo (2017). Polak jest wszechstronnym kolarzem, który potrafi odnosić sukcesy zarówno w wyścigach klasycznych, jak i etapowych. Kwiatkowski był także mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego (2013, 2014, 2017) oraz w jeździe indywidualnej na czas (2017).
Rafał Majka – medalista olimpijski i zwycięzca etapów w wielkich tourach
Rafał Majka to polski kolarz, który specjalizuje się w wyścigach etapowych. Jego największe osiągnięcia to brązowy medal olimpijski z Rio de Janeiro (2016) w wyścigu ze startu wspólnego oraz dwa etapowe zwycięstwa w Tour de France (2014, 2015) i jedno w Vuelta a España (2017). Majka słynie z doskonałej jazdy w górach, co pozwala mu odnosić sukcesy w wyścigach rozgrywanych na trudnych trasach. Polak trzykrotnie wygrywał klasyfikację górską w Tour de France (2014, 2015, 2016), co potwierdza jego umiejętności wspinaczkowe. Majka był także mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego (2015) oraz w jeździe indywidualnej na czas (2014).
Kto będzie nową nadzieją?
Polscy kolarze od wielu lat odnoszą znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej, a wyścigi szosowe nie tracą na popularności, jednak następców utytułowanych zawodników na razie nie widać. Na pewno nie pomaga w treningach młodych zawodników bardzo słaba sytuacja finansowa Polskiego Związku Kolarskiego, który przez parę lat był nawet na skraju bankructwa. Rozpad profesjonalnej drużyny CCC także utrudnił drogę „na szczyt” polskim kolarzom, a Ci, którzy niedawno dostali się na najwyższy szczebel kolarskich zmagań na razie nie zachwycają. Urodzony w 1997 roku Szymon Sajnok w światowym rankingu jest plasowany na odległych miejscach (~1500), dobrze rokujący Szymon Papierski pauzuje z powodu dyskwalifikacji a Damian Papierski ma za sobą słabszy sezon.
Dodaj komentarz